Sloga Meridian poražena od Veleža! Da li je Kup Dobojlijama trenutno uopšte važan?!

U prvom susretu četvrtfinala Kupa Bosne i Hercegovine, Sloga Meridian je u Modriči poražena od Veleža rezultatom 0:3.

FK Sloga Meridian Doboj

Zbog čišćenja snijega sa terena u Modriči, početak meča je pomjeren za trideset minuta. Utakmica je počela u 19:00 časova na veoma blatnjavom i teškom terenu.

Sloga Meridian – Velež

Prije nego što je sudija dao znak da igra počne, održana je minuta ćutanja za nedavno preminulog sekretara Sloge Meridian, Milenka Maljenovića.

U prvim minutama utakmice stopostotnu priliku da donese prednost svojoj ekipi imao je Uglješa Stevanović, napadač Sloge Meridian. Stevanović je bio i srušen u kaznenom prostoru, ali nije se začula sudijska pištaljka nego je igra nastavljena, iako su igrači Sloge Meridian ukazivali da postoji prekršaj za najstrožiju kaznu.

U nastavku prvog poluvremena obje ekipe su imale vrlo malo izglednih prilika za gol i na poluvrijeme se otišlo bez pogodaka.

Na početku drugog poluvremena, Pavel Baranov je utrčao na jednu ubačenu loptu sa strane i šutirao na gol Veleža prije nego što je pala na zemlju, međutim lopta je završila iznad gola Slaviše Bogdanovića. Ostatak drugog poluvremena je rezultatski pripao Veležu, a za to se pobrinuo Nermin Haskić koji je do kraja utakmice postigao het-trik.

FK Velež Mostar

Prvi gol je postigao u 53. minuti, a prije nego što je postigao i preostala dva, Sloga Meridian je mogla doći do izjednačenja jer je golman Veleža skrivio penal. Jedanesterac je izveo Obrad Starčević, koji rijetko kad ne realizuje udarac sa bijele tačke, međutim ovog puta nije bilo pogotka jer je Bogdanović dobro procijenio u koju će se stranu baciti i tako odbranio udarac sa jedanaest metara, te ostavio svoju ekipu u prednosti.

Slaviša Bogdanović, FK Velež Mostar

Ovo je dodatno motivisalo igrače Veleža koji su pokazivali veliku želju za pobjedom, a dobro im je došlo isključenje Franka Dadića u 78.minuti zbog drugog žutog kartona, kada je Sloga Meridian ostala sa igračem manje. U toku 87.minute Haskić je postigao svoj drugi, a u nadoknadi vremena i treći gol i na taj način prilično osigurao prolazak Veleža u polufinale. Sloga Meridian teško može napraviti toliko iznenađenje da u revanšu dostigne i prestigne prednost Veleža na stadionu Rođeni.

Ne treba zaboraviti da je Zoran Ćurguz, trener dobojskog tima, prije meča naglasio da je Dobojlijama prioritet prvenstvo i borba za opstanak u premijerligaškom društvu u odnosu na Kup. To se moglo primjetiti i kroz kombinovani sastav koji je Ćurguz poslao na teren, jer očigledno je želio sačuvati neke igrače za vikend, kada njegov tim u okviru 21.kola Premijer lige Bosne i Hercegovine ide u goste kod Tuzla City, direktnog rivala u borbi za opstanak u najvišem rangu bh. fudbalskog takmičenja.

Što je rekao prije, Ćurguz je isto ponovio u izjavi nakon utakmice..

Zoran Ćurguz, šef stručnog štaba FK Sloga Meridian Doboj

Rekao sam i u najavi utakmice da nam Kup BiH nije prioritet. Imamo mi većih briga, a to je prvenstvo. Neke igrače smo sačuvali, nadam se da će se odmoriti i da ćemo imati ekipu pred meč sa Tuzla City u nedjelju. Lalić je dobio jedan udarac, ali mislim da će biti spreman za taj meč.

U ovoj utakmici priliku su dobili i neki igrači Sloge Meridian koji se ne mogu pohvaliti dobrom minutažom u prethodnim utakmicama. Bez obzira na rezultat, oni su dobro iskoristili svoju priliku i pokazali da trener Ćurguz može računati na njih u nastavku sezone.

Pretpostavka je da su Zoran Ćurguz i njegovi igrači već fokusirani na predstojeću gostujuću utakmicu protiv Tuzla City i da ova današnja kup utakmica odmah na neki način putuje u zaborav.

Kao što je već spomenuto, teren u Modriči je bio u veoma lošem stanju. Treneri obje ekipe su strahovali da im se igrači ne povrijede, ali nažalost bilo je i toga. Milan Lalić igrač Sloge Meridian je zbog povrede morao napustiti teren već u 14. minuti, a Veležov Emir Halilović je takođe zbog povrede bio zamijenjen u 31.minuti utakmice.

Da bi se utakmica uopšte odigrala, trebalo je sa terena ukloniti velike količine snijega i više puta označiti linije. Nadljudskim naporima uspjelo se u tome, zahvaljujući ekipi ljudi koji su to uradili zajednički sa trenerima omladinskih selekcija i škole fudbala dobojskog kluba, a sve da bi se što manje koristile mašine i teren koliko – toliko sačuvao.

Sloga Meridian Doboj: Trako (G), Nikolić, Popara, Đorić, Stevanović, Baranov, Krstovski, Šaula, Lalić, Starčević (K), Perković//Brajlović (G), Dadić, Zajić, Vintonji, Peco, Čolić, Bilal, Ristić i Baštić. Trener Zoran Ćurguz.

Velež Mostar: Bogdanović (G), Zeljković, Hrkač, Šikalo, Haskić (K), Sijamija, Hasanović, Halilović, Vehabović, Dejanović, Domić//Hadžikić (G), Pršeš, Hadžić, Manđušić, Mućaj, Blagojević, Muminović i Lauš. Trener Nedim Jusufbegović .