Sportske povrede su česte, bilo da se radi kod rekreativnih ili profesionalnih sportskih aktivnosti. Da bi se smanjio rizik od povreda, sportske aktivnosti je potrebno pravilno provoditi.
Neke od smjernica na ovu temu dao nam je Srđan Pavlović, magistar nauka u oblasti sporta i tjelesnog odgoja, a između ostalog i kondicioni trener omladinskih selekcija FK Sloga Meridian Doboj…
PREVENCIJA SPORTSKIH POVREDA
Srđan Pavlović:
“Sport i bavljenje sportom osim zdravog života nose sa sobom i svoju drugu stranu, a to su neželjene povrede profesionalnog ili rekreativnog sportiste čija je posljedica privremeno ili trajno odsustvo sa sportskih terena. Povrede ligamenta, zglobova koljena i skočnog zgloba javljaju se u sportovima gdje su učestale brze promjene smjera kretanja i doskoci.
Sportovi kao što su rukomet, gimnastika, plivanje teže ka prevenciji ramena, lakta i ručnog zgloba. Kako bi se smanjile povrede potrebna je konstantna edukacija o mehanizmima povrijeđivanja i pravilno izvođenje vježbi.
U fudbalu su najčešće povrede koljena i skočnog zgloba posebno povrede prednjeg križnog ligamenta koljena. One nastaju najčešće zbog slabe mišićne strukture i manjka koordinacije i aktivnosti koje zahtijevaju nagle promjene smjera ili naglo zaustavljanje.Kako su povrede donjih ekstremiteta češće, posebnu pažnju treba posvetiti prevenciji povreda. Povrede prednjeg križnog ligamenta su češće kod žena nego kod muškaraca. Kako bi prevencija povreda bila kvalitetna, neophodno je vježbe provoditi kvalitetno i svakodnevno.
Prevencija povreda u osnovi kreće od kvalitetnog zagrijavanja i istezanja (postiže se elastičnost mekih struktura), odmjerenih vježbi jakosti, vježbi ravnoteže, vježbi agilnosti (kretanje-promjene smjera kretanja), vježbi istezanja i kontrole umora. Preventivni trenažni proces provodi se u skladu sa potrebama sportista, dobi i vrsti sporta. Potrebno je precizno izvođenje vježbi, naročito u fazi usvajanja. Informacije o nepravilnom izvođenju vježbi ili položajima tijela treba korigovati. Važno je usvojiti pravilno izvođenje vježbi promjene smjera kretanja (razmak stopala, ramena, težište na stopalima). U slučaju kada dođe do umora vježbu treba prekinuti (odmor, relaksacija). Kod preventivnog treninga treba osigurati stalnu progresiju opterećenja.
U vježbama snage treba osigurati progresivno povećanje opterećenja.Kod treninga sa opterećenjem vježbe imaju cilj ojačati sve velike mišićne grupe u punom opsegu pokreta.Vježbe agilnosti imaju stalnu progresiju od kretanja u jednoj ravnini do više ravnina (naprijed, nazad, desno, lijevo) i kombinacija sa skokovima i iznenadnim promjenama smjera kretanja.Vježbe ravnoteže imaju za cilj veći intenzitet mijenjanja položaja ruku, zatvaranje očiju, narušavanje ravnoteže (dodavanjem lopte).U treningu brzine potrebno je trčanje po prilagođenoj podlozi, opterećenje elastičnim trakama itd.Vježbama jačanja utiče se na dobru ravnotežu jakosti svih mišića, kako opterećenje pojedinih dijelova tijela ne bi uzrokovalo povredu ili oštećenje.Aerobnim vježbama (trčanje, biciklo itd.) postiže se bolja izdržljivost. Adekvatna sportska obuća ima veliku ulogu u smanjivanju povreda.
U svakom sportu neprilagođenost treninga, nepravilno zagrijavanje i istezanje, nedostatak snage, izdržljivosti i agilnosti dovodi do manjih ili većih povreda zato je preventivni trenažni proces neophodan”.